פתיחת עוסק פטור

על פי ההגדרה היבשה, עוסק פטור(עוסק זעיר לשעבר) הוא עוסק שלא גובה מע''מ (מס ערך מוסף) עבור העסקאות שלו,
ולכן גם לא מקזז מע''מ עבור התשומות שלו(אינו משלם מע״מ).
מקור ההגדרה היא בחוק מס ערך מוסף משנת 1975, אם כי מדובר בתחום המשתנה בכל שנה.
הסיבה לכך היא השינוי השנתי בתקרת ההכנסות המקסימלית של עוסק פטור, אשר העוברים אותה חייבים להפוך בפתיחת עוסק מורשה. נכון לתחילת 2016, התקרה לעוסק פטור עומדת על 100,000 ש''ח.

מה הוא עוסק פטור?

עוד לפני שמתייחסים לאופן הביצוע של הליך פתיחת עוסק פטור, צריך להגדיר היטב מי בכלל יכול להיות מוגדר ככזה.
מעבר לגובה ההכנסות, כפי שהוזכר מעלה, מתבוננים על תחום הפעילות של העסק.
על פי חוק, בעלי מקצועות חופשיים ונותני שירות בתחומים מוגדרים יכולים לפתוח רק תיק עוסק מורשה, בלי קשר לרמת ההכנסה שלהם:
אדריכלים, רופאים, וטרינרים, הנדסאים, טכנאים, כלכלנים, מנהלי חשבונות, סוכני ביטוח, עורכי דין, שמאים, מורי נהיגה, מרצים ועוד.
לפני פתיחת העסק, לכן, יש לוודא האם פעילות העסק היא בתחום המאפשר פתיחת תיק עוסק פטור, מה שכאמור לא מובן מאליו.

איך פותחים עוסק פטור? פתיחת עוסק פטור נועדה להקל על עסק קטן בתחילת דרכו.

איך פותחים עוסק פטור?

פתיחת עוסק פטור - מע״מ

פתיחת עסק עצמאי בכלל, ועוסק פטור בפרט, מצריכה מילוי טפסים והתנהלות מול הגורמים השונים.
זה מתחיל עם הגעה למשרדי מע''מ לצורך פתיחת תיק עוסק פטור בהם.
לאחר שמבררים מהי תחנת המע''מ אליה שייכים, פונקציה של מיקום העסק או בית המגורים,
יש להתייצב בסניף עם צילום של תעודת הזהות וחוזה השכירות (אם משכירים משרד), ולצד זה רצוי שגם אסמכתא המעידה על חשבון הבנק ותעודת הכשרה מקצועית בתחום.
ממלאים את הטופס הרלוונטי, מקבלים מספר עוסק (תעודת הזהות של מקים העסק) וכן את התעודה המיוחלת.

פתיחת עוסק פטור - ביטוח לאומי

לאחר הרישום במע''מ, מתחיל הנושא של ביטוח לאומי - עוסק פטור.
על מי שעומד באחת ההגדרות של עצמאי מבחינת הביטוח הלאומי,
להגיע לסניף ולמלא את הדו''ח השנתי, הכולל את ההיסטוריה התעסוקתית של אותו אדם, הציפיות שלו לגבי ההכנסות מהעסק (כדי למנוע פער בתשלומים בין הציפיות למצב בפועל, רצוי לחשוב על סכומים הגיוניים) ועוד.
את הטפסים מגישים בסניף הביטוח הלאומי הסמוך למקום המגורים, כאשר מילוי הטפסים על פי הספר יאפשר לקבל, כעבור פרק זמן קצר, את פנקס התשלומים.
גובה הסכום שיש לשלם שונה מעסק לעסק, וכך גם המקדמות – את החישוב הסופי של תשלומי הביטוח הלאומי, יש לציין, עושים רק לאחר מכן, עם הגשת הדו''ח השנתי.

במשרד רואה חשבון ״ראובן מור״ פתיחת עסק היא ללא עלות  — 09-9583741

פתיחת עוסק פטור - מס הכנסה

במקביל לפנייה לביטוח הלאומי, נדרש הליך פתיחת עוסק פטור במס הכנסה. הליך הפתיחה מתבצע בסניף מס ההכנסה הרלוונטי לאדם, כאשר עליו להגיע מצויד בצילום תעודת זהות ולמלא טפסי פתיחת תיק וטופס בקשה לקבלת פטור מניכוי מס במקור.

חשוב להדגיש שאת כל השלבים האלה ניתן ולעיתים אף מומלץ לבצע באמצעות משרד רואה חשבון. משרד רו''ח יבטיח שהכול ייעשה על פי הספר ואף עשוי לקצר תהליכים - והרי ידוע שהליך פתיחת התיקים עלול לעיתים להיות מתיש. ישנם משרדים שאינם גובים על פתיחת התיקים תשלום, וזאת בהנחה שהעסק ייעזר בשירותיהם לאחר מכן.

הצהרת עוסק פטור

ניהול עסק חייב לכלול בתוכו התנהלות שוטפת מול רשויות המס, כאשר יש לכך מספר היבטים. מעבר לדו''ח השנתי המוגש לרשויות המס, מצריכה תקנה 15 לתקנות מס ערך מוסף מכל עוסק פטור להצהיר עד ליום האחרון של השנה הקלנדרית, ה-31 לינואר, על מחזור העסקאות שלו בשנת המס הקודמת. ההצהרה צריכה להתייחס לכל חשבוניות העסקה אשר הפיק העסק ללקוחותיו, או לחלופין להיות מבוססת על סיכום קבלות התשלום. את ההצהרה ניתן לבצע באמצעות מילוי הטופס הייעודי ששולח מע''מ בדואר, או לחילופין דרך אתר האינטרנט של מע''מ. יש להדגיש כי את דו''ח הרווח וההפסד מגישים מספר חודשים לאחר מכן, במסגרת הדו''ח השנתי.
נקודה חשובה נוספת: אם בהליכים שתוארו מעלה ניתן להיעזר ברואה חשבון, כאן הסיוע שלו הוא בגדר חובה של ממש. הליך הגשת הטפסים נחשב למורכב ומצריך דיוק מרבי, יחד עם התייחסות ללא מעט פרמטרים (חישוב ההוצאות, מדרגות המס, נקודות הזיכוי של האדם ועוד). התשלום עבור ההצהרות והדו''חות משתנה אצל כל רואה חשבון ותלוי גם בהיקף הפעילות של העסק, כאשר הסכום נע בין כמה מאות לאלפי שקלים.