פתיחת עסק עצמאי

פתיחת עסק עם חיבור לשורש הנשמה – חזון

אנשים רבים מעוניינים בפתיחת עסק עצמאי כי הם לא אוהבים את המציאות הקיומית שלהם, כי הם לא מרוויחים מספיק, כי הם לא רוצים להיות מפסידנים…
בואו נשחרר את ה ״לא״, את הפחדים, החרדות והכאב.
יזמים רבים נופלים בתחילת דרכם עקב חוסר בתשוקה,
בתהליך של הפיכת עסק למוצלח ישנם עליות ומורדות, הפתעות ונפילות, אשליות והתפכחויות ותהליך למידה אין סופי.

האם אתם מוכנים לשבת לילה ויום כדי לקדם את העסק שלכם?

גם כאשר עסק "מצליח" ומייצר הכנסה גבוהה, הפלוס בחשבון הבנק שברירי כאשר אין חיבור לנקודה שבשלב. היעדר חיבור מביא לכך שאין ערך לכסף ואז השפע הוא מעין אשליה, שככזו עלולה להתנפץ - אין שפע אמיתי ללא מניע שמחובר לשורש הנשמה. במהלך הקמת העסק אנו זקוקים לדלק המכונה "תשוקה", כאשר הדלק אוזל קשה מאד להמשיך לתפקד בייעילות. וכאשר המציאות הפנימית נפולה אנו לא נאיר פנים לסביבה החיצונית.

מה הוא הלמה שלכם? מה הוא החלום? מה הוא החזון? מה אתם רוצים לתת ורוצים באמת?

חזון הוא הקרקע הפורייה לכל עשייה ויוזמה, האם זו תשוקה לראות עסק רוקם עור וגידים ופורש כנפיים? אתה רוצה לפרנס משפחה עתידית ושקט קיומי יאפשר לך להיות אבא יותר נוכח?
ציירו לכם תמונה בדמיון של איך יראו החיים שלכם בעוד 5 שנים, זהו את החזון או את הייעוד שלכם והתחברו לייעדים שלכם.

לצורך הקמת עסק, חשוב להתחבר לחזון

פתיחת עסק עצמאי - ללא בניית תכנית עסקית לא יוצאים לדרך!

תכנית עסקית עומדת מאחורי כל עסק רווחי, היא נועדה קודם כל עבורך ומכילה את כל שיעורי הבית עליך להכין לפני כל פעולת פתיחת עסק עצמאי.

כמו כן אם ברצונך לגייס כספים עבור המיזם שלך, עליך לבנות תכנית עסקית מותאמת למטרה זו, עבורה ישנן תבניות סעיפים רבים ומפורטים. ובכל זאת ננסה לפשט את עקרונות השורש.

בניית תוכנית עסקית לפני פתיחת עסק

הכל מתחיל מחזון ומה הוא החלום, עכשיו שהתחברנו לנקודה שבלב נמשיך למחקר מעמיק בנושאים שונים.

- מה הוא הערך, ומה הוא הצורך של המוצר/שירות שאתם מציעים?
- האם המוצר קיים בשוק? מה הוא היתרון שלכם על המתחרים?
- מה הם העלויות וההכנסות הפוטנציאליות עם התייחסות למחירי המתחרים?
- מתוך הצורך והערך שאתם מביאים, מי הם הצרכנים היישירים והעקיפים שלכם? (דגש על לקוחות עקיפים מהם תוכלו להשיג יתרון משמעותי על המתחרים שלכם).
- מה הם הכלים השיווקיים הטובים ביותר עבור המוצר שלכם?
מיתוג המוצר - מה הם הצבעים המדוייקים דרכם נרצה לצאת החוצה ולגעת בעולם? המיתוג גם הוא נגזרת רבה מהערך והצורך והוא דורש יצירתיות ומחקר מעמיק בכמה נושאים:
חשוב לקבל פרספקטיבה ורעיונות דרך אסטרטגיות השיווק של המתחרים ו/או ויזואל של מוצר דומה.
מחקר אופי הצרכנים ולתוך האופי שלך - מה יש בך שאתה אוהב לתת?
מה היא הוויזואליות של המוצר עצמו והמסרים שאתה רוצה להעביר בטכסט ו/או וידאו?. נסו לכתוב כמה שאלות בהן מסרים הנובעים מערך ונוגעים בצורך.


לפתיחת עסק עצמאי במשרד רואה חשבון במרכז השרון וללא עלות
צור קשר 09-9583741


הגדרת העסק מבחינה חוקית ומשפטית

החלטתם לפתוח עסק עצמאי - רעיון כללי יש וגם חזון, כך שכעת נדרש מכם להתחיל את התהליך ה"טכני".

הגדרה נכונה של העסק, מבחינה חוקית ומשפטית חיונית, הגדרה נכונה תמנע אי נעימות בהמשך הדרך, שינויים שנדרש לבצע חדשות לבקרים או אפילו תשלומי יתר. אז מה חשוב להגדיר?

המשתנים המרכיבים את הגדרת העסק

פתיחת עסק צריכה להתבצע תוך הגדרה של מספר פרמטרים עיקריים הנוגעים אליו.

זה מתחיל עם המחזור השנתי הצפוי של העסק. נכון, קשה עד בלתי אפשרי לדעת אותו במדויק בתחילת הדרך, אך חשוב שכן לנסות להעריך את המחזור מבחינה הגיונית.

זאת מכיוון שחלק מהתשלומים שנדרש לשלם לרשויות באופן שוטף תלויים ברמת ההכנסה, שבתחילת הדרך אין ברירה אלא לשער אותה. גובה העסקאות הצפוי נכנס גם כאן לתמונה, כאשר על פי התקנות הנוכחיות בישראל עוסק פטור יכול להיות רק עד מחזור עסקאות של 100,000 ש''ח לשנה(כולל הוצאות), מעמד זה נועד לסייע לפתיחת עסק קטן בתחילת דרכו.

אם צפי ההכנסות גבוה מכך, הרי שיש צורך בפתיחת עוסק מורשה. מעבר בין עוסק פטור למורשה אפשרי לאורך השנה, אך הוא מצריך מאמצים ולרוב גם כספים.

כמו כן ישנם מקצועות אשר מחייבים פתיחה של עוסק מורשה, כשבין בעלי המקצועות החופשיים העונים על ההגדרה ניתן למנות אדריכלים, הנדסאים, חוקרים פרטיים, יועצים, מנהלי חשבונות, סוכני ביטוח, עורכי דין, שמאים, רואי חשבון, רופאים, פסיכולוגים, וטרינרים, מורי נהיגה, מתווכי מקרקעין, מתרגמים, מרצים ועוד.

הגדרות אפשריות אחרות של העסק הן כשותפים, החל משני שותפות עד לעשרים או לחלופין פתיחת חברה בע''מ, שיכולה להיות פרטית או ציבורית. חוקי המס הנוגעים לחברות הם מורכבים יותר, וכך גם הליך ההקמה שלהן, שמצריך פעולות דוגמת ניסוח תקנון חברה, תשלום אגרת חברות או הצהרת הדירקטורים הראשונים של החברה.

הגדרה אחרונה שאפשר לעסוק נוגעת לתחום העיסוק של העסק. הוא יכול להיות מסחרי (עסק שמוכר מוצרים ללקוחותיו), שירותי (עסק שמעניק שירותים, דוגמת עורך דין) או יצרני (עסק אשר לוקח על עצמו את מלאכת התכנון והייצור של פריטים שונים).

פתיחת תיק במשרדי מע''מ

מע''מ (מס ערך מוסף) הוא תשלום בשיעור קבוע על עסקאות מסוימות, אשר הלקוחות/מבצעי העסקאות משלמים למדינה כמס. בעל עסק שאינו עוסק פטור חייב לגבות את המע''מ מלקוחותיו, לנכות (להוריד) את המע''מ שהוא שילם עבור ההוצאות שלו ולהעביר את היתרה לקופת המדינה.
- פתיחת עסק מתחילה עם הגעה למשרדי המע''מ, לפתיחת תיק – הדבר נעשה בפועל באמצעות טופס 821, שתכליתו רישום לצרכי מס ערך מוסך.

- למשרדי מע''מ הקרובים למקום הפעילות המיועד של העסק יש להגיע עם תעודת זהות, חוזה קנייה או שכירות של מקום העסק (באם קיים) ואסמכתא על קיום חשבון הבנק של העסק.

- חשוב מאד שפתיחת התיק תהיה מיד עם תחילת הפעילות העסקית, ובכל מקרה לא לקבל תקבולים לפני השלמת הרישום במע''מ. באשר להוצאות, ניתן לשמור חשבוניות או קבלות של הוצאות ששולמו עד חצי שנה לפני הרישום ולקזז באמצעותן את המע''מ המשולם.

פתיחת תיק במס הכנסה

פתיחת תיק במס הכנסה הוא השלב השני בתהליך.
מס הכנסה, כידוע, הוא תשלום שמטילה המדינה על הכנסות של אנשים פרטיים, חברות או תאגידים,
כששיעור המס נקבע על פי פרמטרים שונים (יש אפשרות לקבלת נקודות זיכוי, שמצמצמות את הסכום שיש לשלם כמס).
פתיחת התיק נעשית באמצעות טופס "פתיחת תיק עצמאי/ניכויים", טופס 5329, אשר זמין גם באינטרנט.
את הטופס ניתן לשלוח בדואר רשום, או לחלופין להעביר בצורה ישירה למשרד השומה באזור העסק.
נישום שמעוניין להעסיק עובדים צריך לפתוח תיק ניכויים במס הכנסה, מה שנעשה באמצעות אותו טופס.
פתיחת תיק הניכויים במס ההכנסה תביא לפתיחתו גם במוסד לביטוח לאומי,
כאשר המעסיק יקבל טופס בו עליו למלא את פרטיו ואת פרטי המועסק או המועסקים.

פתיחת תיק עצמאי בביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף העיקרי בישראל הפועל לצמצום הפערים הכלכליים במדינה, ומבטיח הגנה כלכלית לכל תושב בזמני מצוקה. הביטוח הלאומי גובה דמי ביטוח מהציבור ומעביר את ההכנסות לאוכלוסיות החלשות והפגיעות בחברה: גימלאים, בעלי מוגבלויות פיזיות, משפחות שהכנסתן נמוכה ועוד.

- פתיחת תיק ביטוח לאומי נעשית במקביל לפתיחת התיק במס ההכנסה, כשלצורך זה יש למלא את טופס 6101. ניתן להגיע לסניף המוסד לביטוח לאומי, אך גם לשלוח את הטופס המלא והחתום בדואר רשום. נדרש לבצע את הפנייה למס הכנסה ולביטוח לאומי סמוך ככל האפשר לרישום העסק במע''מ.

- הערה חשובה נוספת: המקרה של פתיחת חברה נחשב למעט מורכב יותר, ולכן מומלץ מאד להיעזר בבעל מקצוע, דוגמת רואה חשבון, שיבטיח שהגדרת החברה תיעשה באופן מלא ומדויק. יש שלבים שונים בתהליך שניתן לעשות באופן עצמאי, דוגמת הגשת המסמכים או תשלום האגרה, אם כי בשלבים מורכבים דוגמת ניסוח התקנון או הצהרת הדירקטורים מומלץ לפנות לקבלת סיוע.

השאר פרטים לפתיחת עסק ללא עלות
פתיחת עסק עצמאי במשרד רואה חשבון במרכז השרון